Co założyć na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa o pracę to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdego mężczyzny. Każdy chce pokazać się wówczas, z jak najlepszej strony, żeby otrzymać wymarzoną posadę.

Oprócz merytorycznego przygotowania bardzo ważne jest też to, jak ubierzemy się na to spotkanie. Osoby rekrutujące z największych firm bardzo często podkreślają, jak ważny jest nasz wizerunek. Bo zanim cokolwiek powiemy zostaniemy ocenieni przez pryzmat tego, jak wyglądamy. To może nam pomóc w dalszej rozmowie, albo przeszkodzić, jeżeli strój będzie nieadekwatny do miejsca. Stylistka GOShA Kusper uważa za niedopuszczalne przyjście na rozmowę w ubraniu wygniecionym, brudnym i niestosownym, np. w szortach, japonkach. Kluczowe jest to, żeby strój, w którym się zaprezentujemy był przemyślany bez żadnych przypadkowych, narzuconych w pośpiechu elementów. Bardzo ważne jest również dostosowanie swojej stylizacji do stanowiska, o które będziemy się starać. Nie zawsze na rozmowę konieczny będzie garnitur, biała koszula i krawat. Obecnie można pozwolić sobie na bardziej swobodny strój, o ile nasze potencjalne miejsce pracy nie narzuca ścisłego dress code’u. Przy komponowaniu stylizacji, zawsze jednak warto mieć na uwadze, że jest to rozmowa o pracę i pewne zasady muszą być zachowane.

GOShA proponuje przykładowe stylizacje na rozmowy o pracę w różnych branżach:

  1. Stanowisko menedżerskie średniego stopnia. W tej sytuacji można założyć krawat, ale nie jest on konieczny, chyba, że staramy się o pracę w miejscu bardzo sformalizowanym. Warto wcześniej to sprawdzić. Krawat na pewno jest konieczny w jednostkach rządowych, prawniczych itp. Stylizacja na tego typu stanowisko może składać się z ciemnych, nieprzecieranych dżinsów, marynarki i jasnej koszuli. Gdy rezygnujemy z krawatu, GOShA radzi założyć poszetkę i pamiętać, że dolny guzik marynarki powinien być odpięty.

  1. Agencja reklamowa. Gdy nasze stanowisko będzie bardziej kreatywne, warto w swoim ubiorze to pokazać i pokusić się o jeden, bardziej kreatywny element, może to być np. marynarka z lamówką, kolorowa poszetka lub koszula w ciekawy wzór. Warto mieć coś takiego co przykuje uwagę innych. Przy tego typu stylizacjach łatwo o przesadę i efekt przebrania, dlatego trzeba być ostrożnym w dobieraniu garderoby i pamiętać, że jest to ciągle rozmowa o pracę.

ubranie do pracy

  1. Aplikując na stanowisko księgowego, warto zrezygnować z ekstrawagancji i postawić na klasykę, ciemne spodnie zestawione z ciemną marynarką i jaśniejszą koszulą w zupełności wystarczą

  2. Starając się o pracę informatyka można zastąpić koszulę gładkim t-shirtem

rozmowa kwalifikacyjna

  1. Jeżeli staramy się o pracę handlowca powinniśmy postawić na klasyczną elegancję i ewentualnie jeden element, który będzie przykuwał uwagę, np. kolor kołnierzyka.

stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną

Rozmowa kwalifikacyjna sama w sobie jest stresująca, żeby nie dokładać sobie niepotrzebnych stresów warto swój strój przygotować dzień wcześniej, żeby uniknąć sytuacji, gdy okaże się, że koszula, w której planowaliśmy iść ma plamę.

 

Media

Komentarze  

 
0 #1 michal 2015-05-05 08:41
Witam

Mam prośbę a zarazem pytanie o poradę ubiegam się o stanowisko doradcy serwisowego w firmie scania poland (samochody ciężarowe ) nie będę ukrywał ze chciałbym zrobić jak najlepsze wrażenie. Jestem osobą puszysta jak waszym zdaniem powinien skomponować swój strój
Serdecznie dziękuję za pomoc
Quote
 

Dodaj komentarz

Security code
Odśwież

Porady stylizacyjne: Małgorzata ,,GOShA'' Kusper

Jedna z pierwszych w Polsce personal shopper. Autorka warsztatów i programów stylizacyjnych dla firm, prowadzi szkolenia dla osobistych stylistów. Jako ekspert od wizerunku wypowiada się w TV, radiu oraz magazynach. Pracowała przy programie "Trinny i Suzannah ubierają Polskę" oraz przy licznych sesjach zdjęciowych. Prowadziła autorski program TV "Męska Szafa". Absolwentka szkoleń St. Martin's College w Londynie oraz London College of Fashion. 

Pomaga wydobywać osobowość przez ubranie. Jest kreatywnym praktykiem, potrafi rozpoznawać potrzeby i docierać do sedna. Wie, jak określić styl danej osoby, zespojony z tym, kim jest i co robi w życiu. Uczy jak robić dobre zakupy na miarę własnego portfela, aby wyglądać najlepiej, jak to możliwe. Tworzy ciekawe programy stylizacyjne i umie skupić uwagę audytorium. Umie przekazywać wiedzę i lubi się nią dzielić. Osoby prywatne, firmy oraz media, z którymi współpracuje cenią wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie, z jakim pracuje.